به‌روز شده در: ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۷
کد خبر: ۵۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۳
آیین رونمایی از کتاب من سیاسی‌نویس نیستم روز پنج‌شنبه در اصفهان برگزار شد.

من سیاسی نویس نیستم مجموعه یادداشت‌های وحید ملتجی است برخی از آن‌ها پیشتر در وبلاگ بهانه‌ها منتشر شده است.

حجت الاسلام دکتر محمدرضا زائری در مراسم رونمایی از این کتاب با اشاره به پیشگفتاری که بر این کتاب نوشته است گفت: یکی از مسائل مهمی که از آن غفلت می‌کنیم مستند سازی تجربه هاست. وی از ثبت خاطرات و تجربیات توسط شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی به عنوان منبع تجربیات برای آیندگان یادکرد و گفت: خاطرات کشیش‌ها و راهبان ساکن در دیرها و صومعه‌ها از ۵۰۰ سال پیش تاکنون ثبت و ضبط شده است. راهبان تبشیری و فعالان میسیونری به ثبت خاطره و تجربیات یکی از وظایف خود نگاه می‌کنند و فرد بعدی بر اساس آن تجربه‌ها عمل می‌کند. لیکن این مهم در جامعه ما جا نیافتاده است و فعالان فرهنگی اقدام به ثبت و مستندسازی تجربه‌های خود نمی‌کنند و همین امر یکی از اصلی‌ترین علل دوباره‌کاری‌ها و هم‌پوشانی‌های فعالیت‌های فرهنگی است.

دکتر نحوی از اساتید دانشگاه و فعالین فرهنگی سیاسی اصفهان نیز در این مراسم گفت: پیش‌تر این یادداشت‌ها را در وبلاگ ملتجی خوانده بودم و با نوع نگاه وی به مسایل فرهنگی -اجتماعی آشنا بودم لذا وقتی نام کتاب را شنیدم جمله مهم سال گذشته حضرت آقا در ذهنم تداعی شد که فرمودند «من دیپلمات نیستم من انقلابیم». و نام این کتاب هم همین گونه است که من سیاسی نویس نیستم من انقلابی نویسم.

وی با اشاره به اینکه در مسیر حرکتی امام خمینی که بر گرفته از مکتب اهل بیت هست نمی‌توان میان فعالیت فرهنگی و سیاسی تفکیک قایل شد. کسانی را که مدعی این هستند که فعالیت فرهنگی مذهبی می‌کنند لیکن فعالیت سیاسی نمی‌کنیم چطور عملکرد خود را بر اساس سیره اهل بیت (ع) توجیه می‌کنند؟

«من سیاسی نویس نیستم!» آمد

حجت الاسلام محمدرضا زائری در پیشگفتار کتاب نوشته است: «وحید ملتجی در این کتاب برخی از این تجربه‌ها و آزموده‌ها را در حد توان و فرصت خود ثبت کرده و بی آن که ادعایی داشته باشد صادقانه و فروتنانه باب گفت‌وگو را در این زمینه برای همفکران و همسنگران خود گشوده است. مهم ترین ویژگی او این است که در زمینه فرهنگ و جامعه دغدغه دارد و در عین حال عملا نیز دست به کار زده و وارد گود شده است و از این رو قدمی که برای قلمی کردن تجربه ها و دل مشغولی ها و افکار و اندیشه های خود برداشته اهمیت دارد.

پرسش‌ها و مباحثی که او مطرح می‌کند، از مدیریت هیات، مناسک آیینی و عزاداری تا اوقات فراغت، رسانه و سینما؛ همه موضوعات مهمی هستند که در حوزه برنامه ریزی، سیاست گذاری و مدیریت فرهنگی نقش اساسی دارند. این کتاب فارغ از آن که برای من، نوشته‌های دوستی عزیز است، مجموعه‌ای را فراهم آورده که می‌توان به جوانان علاقمند معرفی کرد. وقتی چنین جوانانی می‌پرسند می خواهیم کار فرهنگی بکنیم، چه بخوانیم؟ این کتاب یکی از آثاری است که می شود به دست آنها داد و مطمئن بود چیزی از آن خواهند آموخت.»

باید از بی بی سی فارسی متشکر باشیم، نقش شکم در فرهنگ ما، مانکن‌های مد و لباس، بر هیئت باید نظارت شود، شهادت از نوع امروزی، آیا شما افسر جنگ نرم هستید؟ آیا هیئت شما بین‌المللی است مسجد بهتر است یا مدرسه برخی از عناوین یادداشت‌های این کتاب است. فرهنگ، اجتماع، هیئت، رسانه، اوغات فرهنگی دغدغه‌های ملتجی بوده است که در این کتاب انعکاس یافته است.

کتاب «من سیاسی نویس نیستم!» اثری از وحید ملتجی در ۱۰۰۰ نسخه در قطع رقعی با ۱۱۸ صفحه و قیمت ۱۲۰۰۰ تومان روانه بازار نشر شد. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن‌های ۰۳۱۱۲۳۵۱۷۰۹ و ۰۹۱۳۳۲۰۰۹۴۵ تماس حاصل فرمایید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: