به‌روز شده در: ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۷
کد خبر: ۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۲
گزارش تفصیلی از وضعیت کارتن خواب های شیراز
در حالی که مردم بدور از این هیاهو ها در حال آماده شدن برای فصل سرما هستند هنوز خبری از احداث یا آماده سازی یک گرمخانه در شیراز نیست.
"اینجاشیراز است سومین حرم اهل بیت سلام الله علیهم و پایتخت فرهنگی ایران"

شاید این جمله در ذهن شما هم با موضوع کارتن خوابها ی شیراز اجین شده باشد.

اما ما خسته شدیم از بس این جمله را تکرار کردیم و کک هیچکدام از مسئولین هم نگزید.نه به مسلمانیت‌شان برخورد و نه احیانا به حس وطن پرستی شان.

سال قبل در همین حوالی یعنی شروع فصل سرما بود که تعدادی از دانشجوهای دغدغه مند پیگیر موضوع (یا شاید بهتر است بگوییم معضل )کارتن خواب ها در شیراز شدند و بالاخره پس از ماه ها تلاش مطالبه گرایانه موفق شدند طی یک جلسه مشترک با تعدادی از مسئولین ذی ربط در بهمن ماه 1391 حرف های خود را بطور مستقیم به گوش مسئولین برسانند و یکسری قول های پیشرفت در کار را از آنها بگیرند از جمله احداث گرمخانه برای شهر شیراز.

اما در حالی که مردم بدور از این هیاهو ها در حال آماده شدن برای فصل سرما هستند هنوز خبری از احداث یا آماده سازی یک گرمخانه در شیراز نیست.

در ادامه مطلب به بخشی دیگر از مشکلات درباره موضوع "کارتن خوابان "پرداخته ایم،امید است به آن کسانی که باید بر بخورد،بربخورد.

- وظیفه اجرای پروسه پاکسازی و درمان معتادین جمع آوری شده و همچنین ایجاد کمپ های درمان ،به عهده شورای مبارزه با مواد مخدر می باشد که ما قضاوت درباره فعالیت های صورت گرفته را به عهده خود دوستان می گذاریم ولی سئوال این است، با پیگیری جلسات فرمانداری و تشکیل وتحویل مرکزسلامی آیا شورای مبارزه با مواد مخدر ، این ظرفیت از معتادان ترک نموده در مرکز سلامی را که ظاهرا از ابتدای امسال به 200 نفر مرد هم نرسیده کافی می داند؟!

- نکته ای که در اینجا قابل توجه است آنست که آیا مسائل مربوط به موضوع معتادین و کارتون خوابان فقط مشکلاتی است که مربوط به خود آنها می شود و یا در جامعه نیز تاثیرات خود را دارد؛در جواب میتوان گفت که این مشکلات خواه و ناخواه به دامن جامعه اسلامی هم کشیده شده است.مثلا:

مشکلات فرهنگی – اجتماعی:متاسفانه در این محله هایی که محل سکونت خانواده های مذهبی ومتعددی نیز می باشد مشکلات اخلاقی بیداد می کند. در توصیف این وضعیت به نویسنده اجازه دهید تا فقط این جمله را بکار برد که ،بنا بر گفته های ساکنین محله های بافت قدیم از مرحله ایجاد نطفه تا سقط جنین و دفن آن در کوچه پس کوچه های این محلات و جلوی چشم فرزندان خانواده های ساکن در این محلات انجام می گیرد.

مشکلات امنیتی و اقتصادی:به گفته ی یکی از اعضای پرسنل نیروی انتظامی کلانتری محله ای در اطراف شاهچراغ ، با کم رنگ شدن حضور معتادین در این محله ها ،جرم های آن منطقه بصورت چشمگیری کاهش پیدا می کند.

با دیدن چنین صحنه هایی از مصرف مواد مخدر در کوچه و خیابان ها گرفته تا ارتباط نامشروع معتادین در محلات در مقابل چشم مردم مسئولان چه آینده ای برای کودکان آن محل ، پیش بینی می کنند.؟!

- شهرداری شیراز در جلسه مشترک سال 91 ،طرح احداث گرمخانه را بیان کردند چرا تاکنون اقداماتشان به نتیجه نرسیده است . این در حالی است که ما در شهر های مختلف کشور مانند مشهد ،اصفهان ، اهواز و تهران و ... شاهد احداث این گرمخانه ها هستیم ،پس اگر مشکل قانونی یا مشکلات دیگری وجود دارد چرا در آن شهر ها مانع اجرای کار نشده است.

- وظیفه همکاری در جمع آوری این افراد از سطح شهر بر عهده نیروی انتظامی می باشد.توجیهی که دوستان در نیروی انتظامی بیان می کنند این است که متاسفانه این افراد پس از دستگیری و حداکثر پس از 2 یا 3روز بازداشت دوباره آزاد می شوند و به سطح شهر باز می گردند(که این خود نشان دهنده کمبود کمپ های نگهداری می باشد)و عملا زحمات شان به هدر می رود.ضعف در وجود قانون های لازم در این بخش را ما نیز قبول داریم و درک می کنیم اما موضوعی که در این مساله برای ما قابل درک نیست آنست که در پروسه خرید و فروش( عرضه و تقاضا) مواد مخدر در بین معتادین و در آن محلات به عینه دیده می شود که بدون هیچ پنهان کاری و کاملا بصورت عیان صف هایی گاها طویل در مقابل درب خانه هایی که عرضه کننده مواد مخدر هستند تشکیل می شود .آیا این ضعف قانونی درباره عرضه کنندگان و فروشندگان مواد مخدر هم به همان شدت وجود دارد.آیا آنها را نمی توان به عنوان مجرم دستگیر و به مراجع قضایی معرفی کرد.پس این توجیه نیروی انتظامی حداقل درباره فروشندگان مواد مخدر قانع کننده نیست.

- متاسفانه وضعیت معتادین بافت قدیم شهر به سمتی رفته که سن معتادین از کهن سالی و میانسالی به مرحله نوجوانی وکودکی کشیده شده.(که البته با آن وضع فرهنگی – اجتماعی که بیان شد این وضعیت قابل پیش بینی و توجیه بوده است ولی آیا مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی اقدام شایسته ای به غیر از ایجاد مراکز دی ای سی ، که باعث تجمع معتادین از نقاط مختلف کشور شده انجام داده اند.

- چرا بخش های مختلف مرتبط با این موضوع زیر بار مسئولیت قانونی خود شانه خالی میکنند و تا اسم "معتادین "می آید مسئولین، مسئولیت قانونی خود را نمی پذیرند.

- "مراکز" DICکه توسط بهزیستی و علوم پزشکی راه اندازی شده است در حال حاضر تبدیل به "منقل خانه های قانونی" شده است.مسئولین در این بخش آسیب شناسی نسبت به این طرح انجام داده اند که آیا به اهدافشان در این طرح ها رسیده اند و یا اصلا از آن اهداف منحرف شده اند . متاسفانه ما شاهدیم که در طی روز تعدادی از معتادین در اطراف محل های دی ای سی و در انذار مردم و خانواده های ساکن در آن محلات مواد مخدر مصرف می کنند و سپس برای تعویض سرنگ و دیگر مراحل به آن مراکز مراجعه می کنند.آیا اجرای این طرح برای تعداد محدودی از معتادین ، به از بین رفتن امنیت ، فرهنگ، جوانان چند هزارنفر از خانواده های ساکن در آن محلات می ارزد؟!

- شنیده شده که یکی از توجیهات مسئولین بهزیستی و علوم پزشکی برای ادامه اجرای این طرح درآمد حاصل از فروش داروی متادون به معتادین می باشد .ما حتما منتظر پاسخ قانع کننده این دوستان و احیانا تکذیبیه ی این ماجرا خواهیم بود.

- سئوالی دیگر، چرا در مرکز سلامی، کمپ ترک اعتیاد مخصوص بانوان راه اندازی نشده و چرا شهرداری گرمخانه ای برای زنان در این زمینه در نظر نگرفته؟!

- کم کاری کدام یک از بخش های شهرداری،باعث شده تا "گرم خانه برای افراد کارتون خواب"هنوز راه اندازی نشده باشد.

آقای شهردار با توجه به اینکه در جهت کاهش جمعیت متکدیان در سطح شهر اقدامات قابل انتظاری صورت پذیرفته ولی به نظر شما وقت آن نرسیده که تعهدات سال گذشته شما مبنی بر راه اندازی گرمخانه در سال 1392 اتفاق بیفتد؟!

آیا باید امسال هم ما دانشجوییان به وعده های شما و معاون اجرایی جناب آقای امینی دل ببندیم!

آقای امینی مگر شما در زمستان سال 1391 قول راه اندازی گرمخانه به مدت یک ماه ندادید؟!

جناب امینی اگر جنابعالی در شروع فصل سرما به فکر گرمخانه نباشید باید همانند جریان سایت برمشور و فوت همکارانتان به دنبال سرد خانه ای برای جمع آوری جنازه های کارتن خوابان از خیابان های این شهر باشید.

جناب آقای شهردار به شما پیشنهاد می دهیم اگر معاونین شما توان انجام این کار ها را ندارند از شهر های دیگر الگو برداری نمایند یا در غیر این صورت استعفا نمایند.

لازم به ذکر است کلیه مسئولانی که در این امر دخیل می باشند در صورت عدم پیگیری لازم و قانونی منتظر مطالبات و به سمع رساندن این مطالب به صورت مستند به مقامات کشوری باشند.

و اما سخنان پایانی ؛

خطاب به مسئولین:‌ ما منکر اقدامات انجام شده در این بخش ها نیستیم و سعی مان بر این بوده تا نگاهی عادلانه به این موضوعات داشته باشیم ،پس آماده دریافت جواب هایی قانع کننده درباره موضوعات مطرح شده هستیم.اما نتیجه ای که ما شاهد آنیم نشان دهنده ی میزان اهتمام دوستان به این مسائل و مشکلات شهر می باشد.

فقط کافی است تا یک لحظه خودمان را جای خانواده های ساکن در این محلات که تبدیل به پاتوق این معتادین و متکدیان شده است بگذاریم .آیا ما هم حاضر بودیم که فرزندانمان شبانه روز در کوچه پس کوچه های که دارای این مشکلات است رفت وآمد کنند .

مگر حکومت اسلامی و مخصوصا مجریان و حاکمان اسلامی وظیفه ایجاد امنیت اجتماعی و روانی لازم برای رشد وتعالی معنوی و مادی افراد جامعه اسلامی را برعهده ندارند.

ما با اعتماد به حکومت اسلامی معتقدیم که اشکالی به چارچوب و حکومت اسلامی وارد نیست ،بلکه اشکال...

خطاب به دانشجویان: دانشجویان انقلابی ،مطالبه گر و عدالتخواه که حضور خود را در صحنه های مختلف همواره به اثبات رسانده اند آیا نمی توانند از فرصت بوجود آمده استفاده کنند و برای استاندار جدید (واحتملا مسئولین تابعه جدید)در باب مسئله "کارتون خواب های شیراز"جریان سازی کنندو ایجاد دغدغه.

غریو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: