به‌روز شده در: ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۷
کد خبر: ۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۵
آیا اعتدال اینگونه صرف می شود:
باید منتظر این بود که طی روزهای آینده، موج انتصابات جدید از میان اصلاح‌طلبان فارس صورت گیرد و استاندار هم‌چنان شعار اعتدال سر دهد؟
به گزارش حرف تازه، شیرازه نوشت:
طی روزهای گذشته استاندار جدید فارس سعی کرده است به صورت کاملا مشخص بر روی نگاه فراجناحی متمرکز شود. شاید کمتر کسی از فعالین سیاسی استان چه در میان اصلاح طلبان و چه در میان اصول‌گرایان این تصور را داشت که دکتر سید محمد احمدی، اولین استاندار فارس در دولت یازدهم، این‌گونه از مسائل جناحی پرهیز و بر ضرورت همدلی و رفتارهای فراجناجی تاکید کند. اما احمدی آن‌قدر طی روزهای گذشته بر این مسئله تکیه کرد که حالا شاید بتوان با جرات گفت که یکی از گزاره‌های کلیدی مورد تاکید او همین نگاه است. اما آیا می‌توان بر اساس این گفته‌‌ها قضاوت کرد و کنش‌ها، واکنش‌ها و انتصابات او طی روزهای آینده را بر اساس این نگاه تصور کرد؟

 

روحانی، اعتدال، اصلاحات!

وقتی دکتر حسن روحانی پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد، شعارهای اعتدال‌گرایانه او این تصور را به وجود آورد که اصول‌گرایان معتدل نیز هم‌پای اصلاح‌طلبان معتدل سهم قابل توجهی از کابینه و معاونت‌ها را خواهند داشت. این تصور البته نه بر اساس سهم‌خواهی سیاسی که بر اساس الزامات اعتدال‌گرایی شکل گرفته بود. اما خیلی زمان لازم نبود تا مشخص شود که اساسا منظور روحانی از اعتدال همان اصلاحات است با کمی تغییر و دوری از افراطی‌گری‌های آن. انتصاب برخی افرادی که اساسا نه تنها هیچ قرابتی با اعتدال‌گرایی ندارند که کاملا در فتنه 88 به مثابه یک آتش بیار معرکه نقش ایفا کرده‌اند، روحانی را بیشتر به سوی اصلاح‌طلبی سوق داد. توفیقی سرپرست وزارتخانه علوم یکی از بارز‌ترین این افراد بود. این سرپرست وزارت علوم که اگر پالس‌های منفی مجلس بر سر مواضع او در فتنه 88 نبود، اکنون به عنوان کاندیدای وزارت به مجلس معرفی شده بود، در تحصن اساتید و دانشجویان حامی گفتمان «تقلب» در مسجد دانشگاه تهران در سال 88، با سخنان فتنه‌انگیزانه خود بر طبل توخالی تقلب کوبیده بود. هستند کسانی که اساسا نسبتی با اعتدال‌گرایی نداشته و ندارند و کاملا در زمین اصلاحات بازی کرده و می‌کنند. رئیس جمهور البته مختار است که در چارچوب موازین و قوانین و اصول، اعضای کابینه و معاونین خود را برگزیند اما بحث بر سر این است که از آن شعارهای اعتدال‌گرایانه، این انتصابات بعضا معنی‌دار اصلاح طلبانه، در نمی‌آید. خیلی واضح است که روحانی از اعتدال قرائتی اصلاح‌طلبانه داشته است. سنگین بودن کفه‌ی اصلاح‌طلبان معتدل و افراطی در کابینه و دولت او نسبت به اصول‌گرایان این مساله را اثبات می‌کند. اما با همه این‌ها، روحانی نیز مدام از این می‌گفت که فراجناحی است و نگاهی میانه دارد!

منظور استاندار جدید از «فراجناحی» بودن چیست؟

حال با توجه به تجریه‌ای که از تصورات ناشی از شعار اعتدال‌گرایی و فراجناحی بودن روحانی در دست است، باید این سوال را پرسید که آیا منظور استاندار جدید فارس هم از فراجناحی بودن و گزینش نیروهای کارآمد و شایسته‌سالاری، در چارچوب دایره اصلاح‌طلبی آن هم از نوع افراطی معنا پیدا می‌کند؟ آیا باید منتظر این بود که طی روزهای آینده، موج انتصابات جدید از میان اصلاح‌طلبان فارس و حتی کسانی که در سال های نه چندان دور در دایره فتنه گران نقش های برجسته ایفا کرده اند صورت گیرد و استاندار هم‌چنان شعار اعتدال سر دهد؟ آیا تلقی استاندار از اعتدال هم‌چون دکتر روحانی، همان اصلاحات ویرایش شده است؟ باید منتظر ماند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: